Zarabianie w internecie

Blog o zarabianiu pieniędzy online…

Blogowanie

W dzisiejszych czasach często można usłyszeć na temat zarabiana na blogowaniu. Jeżeli chcesz zrozumieć dogłębniej ten temat, poświęć parę minut w jego lekturę.

Co to jest blogowanie?

Blogowaniem można nazwać wyrażanie własnych myśli, które znajdują zapis w postaci artykułu na portalu internetowym. Blogi są tworzone głównie po to, by udzielić opinii na temat, w którym jego twórca czuje się mocny lub też ma głębokie przemyślenia i szuka rozwiązania na postawiony przez siebie temat.

Co to jest blog?

Blog to odmiana strony internetowej nacechowana uporządkowanymi wpisami, które są oparte na własnych przemyśleniach. W dobie internetu, która dziś panuje, jest to bardzo popularna forma przekazywania informacji.

Kto to jest bloger?

Bloger to osoba, która prowadzi stronę internetową z własnymi przemyśleniami. Choć blogerzy często wykonują swoją pracę czysto hobbystycznie, to coraz to więcej z nich zarabia na tej formie swoich zainteresowań. Duża część blogerów ze względu na fachową wiedzę jest określana także mianem influencerów.

Kto to jest influencer?

Influencer to osoba, która ma wpływ na kształtowanie decyzji i opinii innych osób. Influencerzy często posiadają własną społeczność, do której przemawiają za pośrednictwem blogów, vlogów lub innych mediów społecznościowych.

Prowadzenie bloga

Jeśli Twoje myśli na temat prowadzenia bloga są skierowane tylko i wyłącznie na szybkim zarobku to może doprowadzić Cię ten fakt do irytacji. Prowadzenie bloga to długotrwałe zabiegi i zazwyczaj tylko wytrwałe osoby potrafią w tej branży odnieść sukces, jakim są korzyści finansowe z tytułu prowadzenia bloga.

Zanim rozpoczniesz prace związane z prowadzeniem bloga, powinieneś zastanowić się, w jakiej niszy będziesz się obracać i z jakimi problemami zmierzają się Twoi odbiorcy. Jeśli to ustalisz, będzie Ci łatwiej do nich docierać.

Co to jest domena internetowa i jak ją wybrać na bloga?

Domena internetowa to nic innego jak adres, który wpisujemy do przeglądarki. Natomiast, żeby strona blogowa funkcjonowała prawidłowo, wykupiona przez Ciebie domena internetowa powinna być przypisana do hostingu.

Wybierając, domenę powinieneś wymyślić taką nazwę, żeby nawiązywała tematycznie do Twojego boga. Jeżeli blog będzie zawierał tematykę nawiązującą do zdrowego trybu życia, to nazwa domeny powinna być kojarzona z tą branżą. W Polsce najlepiej utrwalające się domeny w pamięci internautów składają się z jednego słowa i przyrostka „.pl”.

Co to jest hosting?

Hosting określamy jako udostępnienie zasobów serwera, na którym będą lub są przechowywane pliki. W połączeniu z domeną i odpowiednią jej konfiguracją ustawień powinien wyświetlać stronę internetową, która może być pod postacią bloga. Natomiast żeby blog funkcjonował w sposób jak najdogodniejszy dla blogera najlepszym rozwiązaniem, jest oparcie jego o CMS.

Warto dodać, że wybierając hosting, powinniśmy zwrócić uwagę na jego szybkość działania. Najszybszym hostingiem w Polsce (w chwili pisania tego artykułu) jest hosting oferowany przez firmę nazwa.pl. Firma ta dokłada także wszelkich starań o to, by ich usługi posiadały wysokie standardy bezpieczeństwa. 

Co to jest CMS?

CMS to skrót, który pochodzi od angielskiego słowa Content Management System. W polskim odpowiedniku tego słowa oznacza System Zarządzania Treścią. W obecnej chwili najpopularniejszym darmowym CMS-em na świecie jest WordPress, do którego zostało stworzonych wiele wtyczek dodających nowe funkcjonalności.

Jak założyć bloga?

W internecie można spotkać zarówno darmowe platformy blogowe, jak  i płatne. Jeśli chodzi o darmowe, to jesteśmy bardzo uzależnieni od ich właścicieli i regulaminów, jakie wprowadzają. Dlatego też jeśli pragniemy profesjonalnie zająć się blogowaniem i być odporni na kaprysy właścicieli takich platform powinniśmy skorzystać z opcji płatnej.

Najlepszym rozwiązaniem w tego typu sytuacji jest wgranie strony opartej na CMS-ie Wordpess na hosting (pamiętajmy jednak, że do tego powinna być także zakupiona domena).

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest instalacja na serwerze certyfikatu SSL. Wiele firm hostingowych oferuje zarówno bezpłatne jak i płatne certyfikaty. Certyfikaty SSL bezpłatne zapewniają zazwyczaj tylko walidację tożsamości domeny. Natomiast płatne dodatkowo weryfikują tożsamość właściciela.

Jeżeli zdecydowałeś się na CMS WordPress i w dalszym ciągu odczuwasz dyskomfort spowodowany licznymi trudnościami wdrożeniowymi tych czynności, zleć to profesjonalistom. Sugerowanym krokiem jest zgłosić się do firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych lub zakupem video kursów omawiających obsługę CMS-u WordPress (można go znaleźć na stronie strefakusow.pl).

Jest jeszcze jedna kwestia, którą powinieneś wdrożyć na swojej stronie, a mianowicie jest nią polityka prywatności i zgodność z przepisami RODO. Warto w tę kwestię skonsultować z radcą prawnym poruszającym się w tego typu zakresie prawa.

Jak zacząć prowadzić bloga?

Gdy masz już obraną tematykę i Twoja strona już funkcjonuje, możesz przejść do tworzenia treści na blogu. Prześledź na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych najpopularniejsze problemy użytkowników z Twojej branży. Następnie rozpisz fachowe rady i postaraj się, jak najlepiej możesz pomóc Twojej grupie docelowej.

Treść twórz w taki sposób, żeby jak najlepiej docierała do użytkowników. Nie zapomnij też, aby główne słowa kluczowe wyróżnić w nagłówkach. Będzie to stanowiło jeden z czynników informujący wyszukiwarki internetowe, iż dane zapytanie powinno odgrywać znaczącą rolę dla wyników wyszukiwania. Pamiętaj też o uatrakcyjnieniu pisanych przez Ciebie artykułów zdjęciami. Opisuj je także opisami alternatywnymi.

Aby uatrakcyjnić wpisy Twojego bloga, możesz korzystać z darmowych banków zdjęć. Można na nich znaleźć dobrane do tematyki Twojej strony atrakcyjne fotografie lub grafiki.

Jak zarobić prowadzeniu bloga?

Przede wszystkim możesz zarabiać na afiliacji i zacząć osadzać banery oraz linki na własnym blogu. Do innych metod, jakie można zaliczyć do zarobku na blogu zalicza się:

  • uruchomienie sprzedaży książki lub ebooka
  • uruchomienie platformy z video kursami
  • publikację artykułów sponsorowanych
  • uruchomienie sklepu z gadżetami.

Jak bezpłatnie promować bloga?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów bezpłatnej promocji bloga, a należą do nich między innymi:

  • Komentowanie innych blogów i dołączanie do nich w profilu komentarza linku prowadzącego do Twojej strony
  • Publikacja wpisów gościnnych na innych blogach i zostawianie własnego linku w stopce lub podpisie artykułu
  • Stworzenie fanpage w mediach społecznościowych, który będzie kierował do założonej przez Ciebie strony (możesz budować w ten sposób własną społeczność) – czynności, jakie możesz wykonywać, aby się promować to komentarze oraz polubienia tematów w grupach, na innych fanpage-ach
  • Udzielanie się na forach dyskusyjnych (ważne, aby mieć stworzony profil z własnym linkiem np. w sygnaturce)
  • Stworzenie newslettera z zapisem do bazy mailingowej i jego wysyłka do osób zapisanych.

Co może dać blogowanie?

Profesjonalne blogowanie niesie za sobą wiele korzyści, do których można zaliczyć między innymi:

  • Budowanie marki osobistej
  • Zwiększanie autorytetu własnej osoby w oczach innych
  • Czerpanie korzyści z własnej pasji
  • Zaspokojenie potrzeb związanych z dzieleniem się z innymi
  • Ciekawość świata poprzez cel, jakim jest twórczość, która wymaga częstych inspiracji
  • Gotowość na konfrontację i krytykę
  • Zarobek
  • Rozpoznawalność
  • Uznanie.