Zarabianie w internecie

Blog o zarabianiu pieniędzy online…

Zasady kompozycji zdjęć i grafiki komputerowej

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z blogowaniem chciałoby poznać zasady kompozycji zdjęć i grafiki komputerowej. Jeżeli i Ciebie interesuje ten temat, to jesteś we właściwym miejscu. Czytając ten artykuł dalej, poznasz 9 zasad kompozycji zdjęć lub grafik.

Koło RGB

Koło RGB

Barwy z koła RGB są dobrze dostosowane do dobierania ich. Daną barwę można dobrać, poprzez przeciwległe położoną barwę w kole. Ta zasada kompozycji kolorów cieszy się dużą popularnością wśród grafików komputerowych. Zalecane jest, aby i u Ciebie znalazła ona zastosowanie podczas tworzenia projektu graficznego (np. grafiki na baner reklamowy). Doda to więcej profesjonalizmu Twoim dziełom.

Spirala Fibonacciego

Spirala Fibonacciego

Spirala Fibonacciego inaczej jest nazywana złotą spiralą, która utożsamiana jest w przyrodzie z muszlami zwierząt, za sprawą swojego ułożenia. Cechą charakterystyczną tego podziału jest kadr składający się z coraz to mniejszych kwadratów, przez jakie przechodzi spirala. Ta zasada często stosowana jest przez fotografów.

Trójkąty

Trójkąty

Jeżeli pragniesz tworzyć swoje grafiki lub zdjęcia, które będą dodawały wrażenie siły i stabilności nie możesz zapomnieć o zasadzie kompozycji przypisującej rolę trójkątom. Te geometryczne kształty często wcielają się w różne przedmioty stosowane przy aranżacjach graficznych, jak i fotograficznych. Przy pracach realizacji projektu zwróć na ten aspekt uwagę.

Trójpodział

Trójpodział

Trójpodział to reguła, która jest bardzo często stosowana w fotografii. Nawet większość aparatów fotograficznych w swoich opcjach pozwala na ustawienie tej kompozycji. Zasada trójpodziału polega na pocięcie obrazu na 9 równych kawałków. Natomiast węzły, z którymi się stykają przecięcia linii to inaczej mocne punkty kadru. Przy węzłach skupia się najbardziej wzrok, kiedy zaczynasz patrzeć na dane zdjęcie lub grafikę.

Złota reguła

Złota reguła

Złota reguła polega na podzieleniu kadru za pomocą 4 linii (2 w pionie i 2 w poziomie). Taki podział tworzy nam tzw. siatkę złotego podziału. W tej kompozycji przecięcia linii odzwierciedlają mocne punkty kadru i w nich właśnie powinno się umieścić kluczowe detale obrazu.

Linie ukośne 45 stopni

Linie ukośne 45 stopni

Linie ukośne 45 stopni to kompozycja, która przydaje się do tworzenia grafiki symetrycznie ułożonych obiektów. Linie z rogów rozmieszczone są pod kątem 45 stopni. Z kolei ich przecięcia tworzą punkty symetryczne względem kadru, który znajduje się w samym centrum obrazu.

Przekątna i prostopadłe do niej

Przekątna i prostopadłe do niej

Dzielenie w ten sposób zdjęcia może być przydatne, gdy tworzymy grafikę lub fotografujemy miejsce, a odbicia obrazu układają się po przekątnych. Pamiętaj jednak, żeby jedna z technik kompozycji zdjęć nie weszła, w Twój nawyk codzienności. Ponieważ może to doprowadzić do monotonii odbiorcy.

Linie w kształcie litery „S”

Linie w kształcie litery S


W tym przypadku chodzi, aby kompozycja obrazu była oznaczona zygzakiem, dla oka będzie to odwzorowaniem linii w kształcie litery „S”. Najczęstszym odwzorowaniem tego typu kadru są rzeki lub drogi, za którymi podczas patrzenia w obraz podąża oko ludzkie.

Zasada symetrii

Zasada symetrii pionowej
Zasada symetrii poziomej

Dobrze dobrana symetria powoduje, że detale widzialne dla oka sprawiają wrażenie odbicia lustrzanego samych siebie. Symetria stosowana najczęściej jest w wersji poziomej lub pionowej. Jest to jedna z najbardziej klasycznych metod stosowanych przez początkujących fotografów lub grafików.