Najczęstsze błędy techniczne popełniane przez blogerów
- Dodano: 05.07.2021 - 14:27
- Autor: Jarosław
Często zdarza się tak, że blogerzy nie wiedzą, iż podczas prowadzenia swojej strony blogowej popełniają szereg błędów. O tych błędach możesz dowiedzieć się w tym artykule, wystarczy, że poświęcisz chwilę w jego przeczytanie.
Co zalicza się do błędów podczas tworzenia bloga?
Do tych błędów zalicza się:
- brak odpowiedniego doboru struktury tekstu — mowa tutaj przede wszystkich o prawidłowym rozmieszczeniu elementu takiego jak nagłówek „<H1>” (który jest tytułem wpisu)
- odpowiednie zadbanie o śródtytuły. Są to nagłówki „<H2>” (które pozwalają podczas skrolowania treści wychwycić główne informacje w tekście)
- brak zbadania tematu, który przyjmie się w Twojej niszy
- stosowanie za szerokiego tekstu, który mają przeczytać użytkownicy
- brak wyrównania tekstu do strony lewej
- użycie wielkich liter przy pisaniu tytułów i śródtytułów
- rozpoczynanie wpisu od nagłówków „<H2>;” lub „<H3>;”
- brak wstawienia zdjęcia lub filmiku na początku artykułu
- nadużywanie nagłówków „<h2>” i „<h3>”
- pomijanie stosowania list punktowych
- stosowanie zbyt dużej ilości enterów
- brak słów kluczowych w artykule bloga
- pomijanie wytycznych SEO
- brak wdrożenia na stronie „breadcrumb”
- pomijanie opisów zdjęć w atrybutach „alt” i „title”
Co należy wdrożyć, jeśli prowadzisz bloga opartego o CMS WordPress?
WordPress to system zarządzania treścią Twojego bloga. Korzystając, z niego powinieneś w szczególności zadbać o następujące aspekty techniczne. Do tych aspektów należą:
- zmiana adresu logowania do zaplecza Twojej witryny
- ustawienie mocnego hasła do panelu logowania, jak i bazy danych (takie hasło powinno składać z co najmniej 8 znaków, które powinny zawierać przynamniej jedną literę dużą, literę małą, cyfrę i znak specjalny)
- zainstalowanie wtyczek SEO
- ustawienie obrazków wyróżniających wpis przy każdym artykule
- zainstalowanie wtyczki wyświetlającej „breadcrumb”
- użycie wtyczek poprawiających szybkość wczytywania strony
- zainstalowanie wtyczki umożliwiającej kompresję zdjęć
- zadbanie o poprawne zainstalowanie certyfikatu SSL na serwerze
- dbanie o uzupełnienie metadanych (czyli meta description, meta keywords oraz title)
- tworzenie kopii zapasowych Twojej strony
- usunięcie niepotrzebnych wtyczek i motywów z zaplecza Twojego bloga
- aktualizacja na bieżąco wtyczek
Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę początkujący bloger?
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem, zwróć także uwagę na następujące czynniki takie jak:
- ustalenie grupy docelowej
- promocję w social mediach
- tworzenie bazy mailowej i wysyłka newslettera
- skupienie się na jednej tematyce bloga
- zadbanie o niepowtarzalny charakter bloga (możesz to zrobić, jeśli zadbasz o spójną wizję bloga, unikalność, ciekawe i ponadczasowe treści, czytelność oraz rozpoznawalność w mediach społecznościowych)
Czym powinien wyróżniać się każdy bloger?
Każdy, kto myśli o przygodzie z blogowaniem powinien także zastanowić się, czy posiada w swojej osobowości takie detale jak:
- posiadanie własnego zdania
- kreatywność
- dbanie o merytoryczny przekaz swoich wypowiedzi
- chęć zdobywania nowej wiedzy
- asertywność
- posiadanie dystansu do własnej osoby
- cierpliwość
- wiara w siebie
Jakie jeszcze narzędzia mogą przydać się blogerowi?
Będąc blogerem, powinieneś sprawdzić kilka narzędzi, które mogą ułatwić Ci pracę związaną z prowadzeniem bloga. Do takich narzędzi zalicza się między innymi:
Google Search Console – to narzędzie webowe stworzone przez firmę Google, które pozwoli Ci w dość szybki sposób zaindeksować Twojego bloga w wyszukiwarce. Korzystając z niego, powinieneś stworzyć mapę swojej witryny. Taki link powinien być zapisany w formacie XML (oraz wgrany na serwer) i zawierać spis wszystkich podstron znajdujących w Twojej witrynie, a następnie zostać przesłany w panelu Google Search Console.
Google Analytics – to bardzo popularne narzędzie stosowne przez posiadaczy witryn www. Służy ono do sprawdzania statystyk wejść użytkowników na naszą stronę internetową.
Google PageSpeed Insights – to aplikacja internetowa sprawdzająca szybkość wczytywania naszego bloga lub strony www. Prezentowane wyniki wczytywania strony przez to narzędzie oddzielnie wyświetlane dla użytkowników komputerów, a oddzielnie dla posiadaczy telefonów komórkowych.
Synonimy.pl – to serwis stworzony z myślą o osobach piszących teksty. Narzędzie to pozwala na w łatwy sposób wyszukać synonimy danego słowa, dzięki czemu praca blogera staje się przyjemniejsza.
Facebook URL Debugger — to aplikacja za pomocą, której możesz zaktualizować na portalu Facebook.com zmiany wprowadzonej miniaturki oraz opis prowadzący do Twojej strony www. Dużą rolę odgrywają ustawienia w meta tagach na stronie docelowej. Jeśli ustawisz je w sposób właściwy i użyjesz narzędzia Facebook URL Debugger osiągniesz pożądany efekt. Jest to ważne narzędzie przeznaczone dla każdego blogera, choć nie każdy z nich o tym narzędziu słyszał.
Gimp – to program graficzny, dzięki któremu możesz tworzyć profesjonalne grafiki na Twojego bloga. Po krótkiej nauce tego programu nauczysz się, jak wycina się elementy ze zdjęć czy, dokonuje edycję kolorów oraz dodaje gradienty.
Canva – to platforma internetowa do tworzenia grafik, jest bardzo intuicyjna i posiada wiele filtrów oraz funkcji umożliwiających publikację grafik w mediach społecznościowych.
Ubersuggest – to witryna internetowa pomagająca przeanalizować popularność danego tematu. Pozwala ona na sprawdzenie ilości wyszukiwanek frazy, która może stanowić inspirację do napisania przez Ciebie artykułu.
Tinypng – dzięki tej stronie w sposób szybki i skuteczny zmniejszysz wagę zdjęć. To narzędzie skierowane jest przede wszystkim do tych blogerów, którzy nie posiadają w swoim CMS-ie opcji kompresji zdjęć.
Ortograf.pl – system do sprawdzania poprawności napisanego tekstu i wyłapywaniu błędów ortograficznych, stylistycznych, gramatycznych, interpunkcyjnych i typograficznych. Narzędzie to obsługuje również 28 innych języków.
Answerthepublic.com – to narzędzie, które dla danego zapytania formułuje różne kombinacje słów kluczowych.
Powyższa lista to tylko podstawowe narzędzia, którymi może posłużyć się bloger prowadzący swojego bloga. W sieci pojawia się dużo więcej ciekawych aplikacji, które mogą być pomocne w tworzeniu wartościowych treści. Dlatego też warto, jest szukać i testować nowe rozwiązania, ponieważ mogą one w sposób należyty posłużyć.