Zarabianie w internecie

Blog o zarabianiu pieniędzy online…

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie?

Do istotnej kwestii, która jest przez wiele osób lekceważona, zalicza się bezpieczeństwo użytkowników w internecie. Nie każda z osób podchodzi do tego tematu poważnie. Jeżeli Ty chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, to prześledź ten artykuł do końca!

Z dużym dystansem odbieraj rozmowy telefoniczne

Jeśli nie jesteś pewny, że dzwoni do Ciebie zaufana osoba, wystrzegaj się, jak możesz poddawania danych wrażliwych swojemu rozmówcy. Wielu przestępców działa w sposób nietyczny i często są im potrzebne różnego rodzaju dane, aby Twoja osoba padła ofiarą np. jakiegoś rodzaju wyłudzeń.

Wielu przestępców, którzy dzwonią, mogą chcieć poznać Twój login, hasło lub też kod PIN.  Natomiast tych danych nie powinno się nigdy podawać osobie dzwoniącej do Ciebie. Znając, tego typu informacje oszust może wykorzystać wiadomości o stanie Twojego konta i za jakiś podszyć się za pracownika instytucji, z którą masz powiązane dane.

Przed wejściem i podaniem danych sprawdź poprawność wpisanego adresu URL strony

W dzisiejszych czasach standardem na stronach internetowych stał się wdrożony certyfikat SSL. W przeglądarce jest on widoczny jako kłódeczka. Dlatego jak też przebywasz na jakieś stronie (np. banku), sprawdź, czy adres wpisany do przeglądarki rozpoczyna się od protokołu „https://” i nazwa domeny jest poprawnie wpisana.

Jeżeli wówczas coś nie spełnia tych kryteriów, powinna Ci się „zapalić czerwona lampka”, że ta strona może okazać się niebezpieczna i podszywa się za nią oszust.

Uważaj na linki z wiadomości SMS

Częstym zjawiskiem jest podszywanie się przez oszustów pod banki lub różnego rodzaju giełdy. Po kliknięciu, w takiego linka może nam się pojawić kopia strony znanej firmy, pod którą podszywa się oszust. Taka strona przeważnie ma inny adres URL, niż docelowa witryna i służy ona do wyłudzenia Twojego loginu i hasła. W takim przypadku miej się bardzo na baczności, ponieważ adres URL może różnić się tylko jednym znakiem, który może wprowadzić Cię w błąd i Twoje dane zostaną wykradzione.

Gdy pobierasz załączniki z poczty sprawdź nadawcę wiadomości

Zanim pobierzesz załącznik, a nie masz pewności, z jakiego jest źródła to, możesz pokusić się o krok, w którym zadzwonisz do adresata. Jeśli adresatem tego typu jest instytucja to, ich infolinia powinna być poinformowana o tego typu działaniach.

Nie korzystaj z publicznego Wi-Fi

Nie zawsze w miejscach publicznych mamy dobrze zabezpieczoną sieć Wf-Fi. Dlatego też w takich okolicznościach należy szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo. Lepiej użyć w takich przypadkach sieci LTE, niż korzystać z darmowego Wfi-FI.

Korzystaj z programu antywirusowego

Oprogramowanie antywirusowe często może uratować Cię przed wykradnięciem danych. Zaleca się je stosować każdemu z użytkowników internetu. Nawet darmowe antywirusy sprawią, że poziom bezpieczeństwa Twojego urządzenia będzie na lepszym poziomie.

Zabezpiecz dostęp do urządzenia

Warto jest wprowadzić hasło lub też metodę biometryczną, czyli odcisk palca lub skan twarzy. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo wykradnięcia danych z urządzenia, z którego korzystasz.

Aktualizuj oprogramowanie

Ważnym krokiem jest poprawna aktualizacja oprogramowania. W niektórych aplikacjach mogą pojawiać się luki. Natomiast ich poprawki, które ukazują się w kolejnych wersjach, często bardzo korzystnie wpływają na poziom bezpieczeństwa urządzenia.

Korzystaj z mocnego hasła

Mocne hasło to takie, które zawiera przynajmniej 8 znaków składających się z co najmniej jednej:

  • małej litery (np. a)
  • dużej litery (np. A)
  • znaku specjalnego (np. #)
  • cyfry (np. 8).

Ustaw weryfikację dwuskładnikową

Weryfikacja dwuskładnikowa pozwoli CI zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do panelu logowania strony, w której masz założone konto. Polega ona na tym, że oprócz wprowadzanego hasła przychodzi na Twoją skrzynkę e-mail lub telefon kod weryfikacyjny, jaki potrzebny jest do uruchomienia dostępu usługi, z której masz zamiar skorzystać.

Korzystaj z bezpiecznej wyszukiwarki

Ponieważ Google ma na dobrym poziomie zabezpieczone dane, wskazane jest korzystać właśnie z tej wyszukiwarki. Nie bez powodu zyskała ona też dużą popularność w Polsce i na całym świecie.

Do jakich zasad warto się zastosować, aby zwiększyć bezpieczeństwo w sieci?

Przede wszystkim przy zakładaniu konta na platformie internetowej wskazane jest przeczytać dokładnie regulamin i zasady, jakie panują na danym portalu.

Ponadto nie należy dzielić się loginami i hasłami z innymi osobami oraz zalecanym krokiem jest przetrzymywać takie dane w bezpiecznym miejscu.