Jak zmotywować się do pisania bloga?
- Dodano: 12.07.2021 - 15:38
- Autor: Jarosław
Częstym etapem, na który trafia bloger, są chwile słabości. Czasem może wynikać to z przepracowania i przemęczenia, a innym razem może mieć związek z problemami życiowymi. Jeśli chcesz poznać sposoby zmobilizowania się do pisania bloga, poświęć w swój czas w przeczytanie tego artykułu do końca.
Rozpisz możliwość, jakie da Ci prowadzenie bloga
Nie jedną osobę prowadzącą bloga, dopada w pewnym etapie blogowania niechęć, do dalszego tworzenia treści. Warto w takim momencie przypomnieć sobie o czytelnikach i rozpisać na kartce możliwości, jakie daje prowadzenie bloga. Jeśli masz problemy z wypisaniem własnych korzyści, które wynikają z prowadzenia bloga, to zastanów się, czy prowadzona przez Ciebie strona internetowa daje Ci następujące korzyści:
- promocja własnej marki osobistej
- budowanie zaufania
- rozpoznawalność
- nawiązywanie nowych kontaktów
- podtrzymywanie relacji z czytelnikami
- zbieranie opinii na temat Twojego bloga
- zabezpieczenie własnej przyszłości
- poszerzanie wiedzy
- dodatkowy zarobek
Stwórz sobie komfortowe warunki do pisania
Postaraj się pisać w takim miejscu, aby czuć się w nim dobrze. Jeżeli przy pisaniu tekstu przeszkadzają Ci otwarte dodatkowe zakładki w przeglądarce (np. Facebook, poczta elektroniczna, itp.), zalecanym krokiem byłoby w tej sytuacji włączenie tego. Na czas pisania zrezygnować powinno się też z użycia telefonu, radia, telewizji i innych ewentualnych rozpraszaczy. Wykonanie tych czynności pozwoli Ci na lepsze skupienie się podczas pisania.
Zadbaj o stosowne nawyki
Gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z blogowaniem sugerowaną czynnością, będzie ustalenie częstotliwości pisania artykułów blogowych. Ważnym elementem w takiej sytuacji jest systematyczność. Z początku mogą być z tym problemy, ale jeśli zdeterminujesz się do tego choć trochę, to napisanie jednego wpisu na tydzień nie będzie sprawiało Ci, aż dużej trudności.
Czasem powiedz sobie „stop”
Zdarzają się czasem sytuacje, w których ciężko się myśli. Do takich momentów mogą należeć:
- ból głowy
- trudna sytuacja życiowa
- dyskomfort
- złe samopoczucie
- itp.
W takich sytuacja lepiej czasem jest odpuścić pisanie artykułu niż robić to na siłę. Może to odbić się bowiem na jakości treści, która będzie przez Ciebie stworzona. Natomiast Ty ze swojego dzieła nie będziesz czuć satysfakcji. Dlatego też jak już nabierzesz więcej sił, przypomnij sobie właśnie o Twoim blogu. Najlepsi blogerzy tworzą treści z pasji, a nie z przymusu.
Co możesz zrobić, żeby naszła wena do pisania?
Do czynności zwiększających natchnienie blogera mogą należeć:
- głębokie oddechy i wypuszczanie powierza nosem przez kilka minut
- zrobienie zakupów potrzebnych na bieżący dzień (np. zakup pieczywa)
- kilkudziesięciominutowy spacer po lesie lub po okolicy, w której się znajdujesz
- słuchanie ulubionej piosenki i wykonanie przy niej aktywności fizycznej (np. taniec, przysiady, pompki itp.)
- rozmowa z drugą osobą przez 5 minut (przez telefon lub w realu)
- rozpisanie od punktu A do punktu B, w jaki sposób ma wyglądać Twój artykuł
Wyznaczaj sobie nowe cele
Do ważnych detali, które należy uwypuklić przy tworzeniu bloga, są cele, jakie autor powinien sobie postawić. Niezrealizowane cele dodają bodźca do nasilenia motywacji i rodzi się wtedy większa chęć do regularnej ich realizacji. Celami takimi mogą być:
- cykliczna publikacja artykułu (np. w każdy poniedziałek)
- dążenie do osiągnięcia danego rezultatu (np. określonej liczby wyświetleń, „lajków” w mediach społecznościowych)
- wyróżnienie się na tle konkurencji
- dawanie większej wartości merytorycznej niż konkurencja
- osiągnięcie satysfakcji
- zauważenie przez innych
Opracuj listę tematów, które użyjesz do napisania na blogu
Istotnym elementem podczas pracy blogera, są tematy, które znajdą się na jego blogu. Warto taką listę jest stworzyć w notatniku papierowym lub elektronicznym i aktualizować ją stale. Wielu blogerów czuje największą chęć do pisania, gdy ma dużą listę tematów do napisania. Pragną oni w ten sposób rozwiązać problemy swoich czytelników.
Poczucie właściwego wykorzystania czasu
Kiedy czujesz, że czasem dopada Cię brak produktywności lub lenistwo dobrym rozwiązaniem jest zerwanie z tymi przekonaniami na rzecz pisania artykułów na bloga. Człowiek twórczy, gdy realizuje się poprzez tworzenie dzieła przez siebie, dąży do samorealizacji, która z pewnością wpływa na jego zadowolenie.
Analiza statystyk bloga
Analizując statystyki na swoim blogu, często możesz wywnioskować z nich, jakie tematy są najbardziej poczytalne i na które podstrony wchodzą internauci. Jeżeli ilość odwiedzin zaczyna stale rosnąć to znak dla blogera, iż jego praca nie jest „syzyfowa”. Takie momenty z pewnością dodają dodatkowej motywacji, a chęć do pracy nad kolejnymi artykułami jest jeszcze większa.
Śledzenie inspiracji u innych ludzi
Prawie każdy bloger przed napisaniem artykułu robi analizę rynku, która pomaga mu w doborze napisania odpowiedniego artykułu. W takich momentach dostaje on dużej dawki inspiracji, którą może się podzielić z innymi poprzez napisanie artykułu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że już samo czytanie innych osób artykułów pogłębia zasób wiedzy autora tworzącego blog.
Zaproszenia na konferencje
Tworząc, treści na swojej stronie masz szansę zostać zauważonym w sieci. Następstwem tych czynności mogą być zaproszenia na konferencje. Możesz wówczas wystąpić na niej jako prelegent. Ten fakt z pewnością sprawi, że poczujesz większe uznanie i większy sens w to, co robisz.
Podążaj za tematyką, którą uwielbiasz
Żeby czuć satysfakcję z pisania tekstów na bloga, musisz stale sobie przypominać, jaka tematyka jest najbardziej przez Ciebie lubiana. W ten sposób będziesz mógł być bardziej wydajny, a zmęczenie odejdzie od Ciebie na dalszy plan.
Ciesz się z każdego kroku, który doprowadza Cię do celu
Wiele radości blogerom, przynoszą momenty te, które dzieją się w teraźniejszym czasie. Do tych chwil mogą należeć między innymi:
- przyrost odwiedzin na blogu
- coraz dłuższy czas przebywania użytkowników na blogu
- napisanie komentarza na blogu przez czytelnika (jeżeli taka opcja jest włączona na blogu)
- kolejne udostępnienia i „lajki” artykułów blogowych w mediach społecznościowych
Co jeszcze może mieć wpływ na motywację blogera?
Z pewnością do wpływu na motywację blogera wpływają takie kwestie jak:
- pisanie tekstów zgodnych z przekonaniami autora
- publikacja treści należących do zainteresowań osoby blogującej
- w niektórych przypadkach testowanie nowych produktów (np. kosmetyków – w przypadku bloga, który jest o tematyce pielęgnacji ciała)
- rozwój bloga
- powiększanie swoich zarobków wraz z rozwojem bloga
- chęć dzielenia się poglądami z innymi.