Zarabianie w internecie

Blog o zarabianiu pieniędzy online…

Blog na płatnym czy darmowym hostingu?

Każdy, kto chce prowadzić bloga lub stronę w internecie, musi wybrać dostawcę hostingu. Niektóre z platform blogowych oferują w ramach korzystania z ich usług darmowy hosting i subdomenę. Jeżeli i Ty zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z publikacją treści w sieci to czas, który przeznaczysz w przeczytanie tego artykułu, nie powinien być stracony.

Co to jest hosting?

Hosting to dzierżawa zasobów serwera i pewnych jego zasobów konfiguracyjnych, które umożliwiają podłączenie z internetem. Dostawca hostingu w ramach udostępniania swoich usług powinien zapewnić także określony poziom przepustowości i łącza. Ponadto każdy profesjonalny hosting powinien mieć rozpisaną specyfikację usługi, z której będzie korzystał użytkownik.

Co to jest serwer?

Serwer to urządzenie lub oprogramowanie, jakie jest na nim zainstalowane. Za pomocą tego oprogramowania można udostępnić pewne zasoby użytkownikom, dzięki którym będą dostarczone określone funkcjonalności.

Czym różni się hosting płatny od darmowego?

Do częstych różnic, jakie można spotkać między hostingiem płatnym i darmowym, zalicza się:

  • Ilość miejsca na dysku – korzystanie z najtańszych płatnych planów hostingowych dostarczy Ci pojemność liczoną w GB, natomiast w bezpłatne oferty zaoferują Ci około kilkuset MB. Jeśli więc liczysz, na rozwój swojej strony www warto, jest rozważyć ten punkt, ponieważ może on odegrać w przyszłości kluczową rolę.
  • Limit transferu danych – można porównać to do pakietu, który jest liczony w abonamencie telefonu komórkowego. Każdy użytkownik przeglądający Twoją witrynę internetową, będzie taki transfer zużywał. Darmowe hostingi często przeznaczają dość małą ilość takiego transferu. Jeżeli limit odwiedzin zostanie przekroczony, strona nie wyświetli się, jak należy.
  • Reklamy – firmy oferujące bezpłatny hosting nie działają zupełnie za darmo i muszą one jakoś na siebie zarobić. Ich sposobem na zyski jest umieszczanie reklam na stronie www wgranej przez użytkownika. Taki użytkownik nie ma możliwości usunąć lub podmienić tego typu reklamy. Przez to jego strona może wydawać się mało profesjonalna.
  • Zakres świadczonych usług – W darmowym hostingu zazwyczaj jest dużo ograniczeń (np. liczba domen lub subdomen, ilość możliwych do założenia skrzynek e-mail itp.). To wszystko może powodować utrudnienia dla użytkownika. Tymczasem większość hostingów płatnych ma dobrą obsługę klienta i świadczy swoje usługi z myślą o konsumencie.

Domena czy subdomena?

Kiedy podjąłeś już decyzję na temat rodzaju hostingu warto, abyś zastanowił się, czy Twoja strona będzie oparta na domenie, czy subdomenie.

Co to jest domena?

Domena adres strony internetowe (np. pracusonline.pl), ale żeby za jej pośrednictwem strona się wyświetlała w internecie, musi być zintegrowany z nią hosting i dobrana odpowiednia konfiguracja. Integracja domeny z hostingiem polega na parkowaniu domeny na wskazany hosting i jej czas konfiguracji może trwać nawet do 48 godzin.

Co to jest subdomena?

Subdomena to adres, który utworzony został w ramach domeny głównej (np. subdomena.pracusonline.pl – uwaga ten adres nie został stworzony, a służy tylko i wyłącznie jako przykład).

Jakie cechy powinna mieć dobra domena?

Do cech dobrej domeny można zaliczyć:

  • Zwartość (im domena bardziej zwarta i krótsza, tym łatwiejsza do zapamiętania)
  • Dobrze dobrane rozszerzenie (w Polsce dominują domeny z końcówką .pl)
  • Zawierająca brand (czyli. markę) w nazwie
  • Zrozumiała dla użytkownika

Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy zdecydujesz się na hosting płatny?

Do kolejnych kwestii, na których należałoby skupić się, zalicz:

  • godziny, w których pracuje dział wsparcia
  • bezpieczeństwo (ważną kwestię odgrywają certyfikaty SSL – zwróć uwagę czy firma hostingowa ma je w pakiecie)
  • liczba domen i subdomen, jakie można uruchomić w ramach hostingu
  • liczba kont FTP, jakie można utworzyć w ramach hostingu
  • Ilość baz danych, które można utworzyć w ramach usługi hostingu
  • Ilość e-maili, jakie można uruchomić w ramach usługi hostingu

WordPress czy Drupal – Jaki CMS blogowy zainstalować?

WordPress i Drupal należą do rozwojowych systemów zarządzania treścią (CMS). Do obu z nich są tworzone motywy, wtyczki i moduły. Oba z tych CMS-ów posiadają podobne zastosowanie dla użytkowników i są skryptami darmowymi do instalacji na hostingu. Z kolei bardziej popularny jest WordPress, którego celem jest zarządzanie blogami.

Do głównej grupy docelowej, w której Drupal znajduje zastosowanie, można zaliczyć ludzi nastawionych na publikacje społeczne oraz zaawansowane projekty. Cechy te wychwycić można już przy samej konfiguracji ról zarządzania witryną www. W WordPress-ie można spotkać podstawowe uprawnienia w postaci 5 sprecyzowanych profili. Administrator Drupal-a może tworzyć własne role i uprawnienia oraz nimi zarządzać.

Jeżeli zaś chciałbyś skupić się na dodatkach do jednego i drugiego z CMS-ów to, jest ich w sieci naprawdę sporo, ale przez swoją dużą popularność WordPress posiada ich więcej. Należy jednak zauważyć, że każdego dnia do jednego i drugiego systemu zarządzania treścią publikowane są nowe wtyczki, motywy i moduły. Świadczy to o tym, jak dużą rolę odgrywają te narzędzia dla administratorów tych stron www.

Który z CMS-ów posiada łatwiejszą obsługę dla użytkownika?

Publikowanie treści dla obu systemów do zarządzania stroną jest bardzo intuicyjne i proste, a co najważniejsze nie wymaga znajomości języków programowania. WordPress sam w sobie posiada więcej gotowych rozwiązań przy standardowej konfiguracji i publikowania treści. Dlatego ocena jego powinna być nieco wyższa niż Drupal-a. Tak, więc jeśli zaczynasz swoją przygodę z własną stroną to zalecanym CMS-em dla Ciebie, będzie WordPress. Znajdziesz bowiem więcej informacji na jego temat w sieci, niż w przypadku Drupal-a.

Automatyczna instalacja WordPress-a na hostingu?

Zapewne zastanawiasz się, czy hostingi oferują automatyczne instalacje Wordpess-a lub Drupal-a na hostingu? Otóż większość znanych hostingów daje taką możliwość. Paroma kliknięciami możesz skonfigurować na wykupionym przez Ciebie hostingu stronę internetową, która będzie oparta na upatrzonym przez Ciebie CMS-ie.

O czym należy jeszcze wiedzieć przy doborze hostingu?

Niewątpliwie powinieneś zwrócić uwagę na fakt, jaką wersję wsparcia PHP oferuje hosting, którym się zainteresowałeś. Albowiem im wyższa wersja Ci wystarczy, tym bezpieczniejsza powinna być Twoja strona (oczywiście każdy programista może narobić luk w kodzie, ale dobór jak najnowszej wersji PHP przynajmniej będzie w stanie zminimalizować te luki, poprzez narzucone standardy w programowaniu strony).

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jest bezpieczeństwo Twojego hasła do panelu klienta, admina czy poczty www. Powinieneś je w taki sposób utworzyć by, było trudne do odszyfrowania. Dlatego w takich sytuacjach gdzie tylko to możliwe stosuj hasło składające się z minimum 8 znaków, które będzie zawierało przynajmniej jedną dużą literę, małą literę, liczbę i znak specjalny. Im dłuższe hasło da się założyć, tym lepiej.